top of page

Plánování cesty

  • allyssasventures
  • 21. Juli 2016
  • 6 Min. Lesezeit

Takže Norsko...vlastně nám netrvalo ani moc dlouho se na této zemi shodnout, protože jsme oba chtěli na sever a norská příroda je tak nádherná, že nám oběma okamžitě učarovala.

První, co jsme museli udělat, bylo koupit si trajekt. Ceny trajektů se zvyšují, čím více se blíží datum odjezdu a tak jsme jízdenku kupovali hned, jakmile jsme přibližně věděli, kdy asi budeme schopni odjet. Jízdenku jsme koupili na Direct Ferries a věděli jsme, že budeme odjíždět 30.6.2016 z Rostocku (Německo) do Trelleborgu (Švédsko). Naším plánem bylo vyjet Švédskem nahoru a Norskem se pak vracet zpět dolů.

Vydala jsem se proto do knihkupectví, abych nakoupila odpovídající knížky a mohla se dát do plánování. V minulosti se mi tak nějak potvrdilo, že nejlepší typy najdu ve zkratce v průvodcích od Berlitz a vyzkoušela jsem tentokrát i trošku obsáhlejší knížku od Lonely Planet.

Hodně důležitou věcí bylo zařídit si na tomto portálu Autopass. V Norsku je mnoho silnic zpoplatněno (ve Švédsku jen 2 mosty - přejezd mostu do Dánska Oresund (375 Sek) a přejezd mostu do Norska Svinesund (23 Sek) za osobní automobil a poté vjezd do Stockholmu (20 - 60 Sek). V Norsku se pak pohybují silnice a hlavně jejich dálnice vždy kolem 30 Nok atp.. Autopass je možné si zřídit na výše uvedených stránkách v případě, že do země vyrážíte na dobu kratší, než jsou 2 měsíce. Pokud se jedná o pobyt delší, už byste si měli pořídit přednabitý čip do auta.

Na portálu se člověk zaregistruje a ve chvíli, kdy projedete první mýtnou bránou, strhne si portál 300Nok z vaší kreditky a poté z tohoto kreditu čerpá. Pokud by se stalo, že tuto hranici překročíte, strhne se dalších 300Nok a začíná se nanovo. Za celou dobu, co jsme v Norsku byli, nám žádné peníze z karty nestrhli, ale je jasné, že dohledání určitou chvíli trvá a tak mají na to, aby si peníze strhli a zaslali vám přeplatek zpět, až 3 měsíce.

Většina silnic je pak označena cedulí Autopass a vedle je napsáno, kolik korun se za úsek platí.

No a další důležitou věcí, která je v Norsku možná, jsou nákupy v obchodech se samolepkou TaxFree. Informovala jsem se přímo na stránkách, že se jedná pouze o hmotné nákupy (tedy pohledy, oblečení, šperky, atd. × ne nafta, benzín). V obchodě označeném touto samolepkou požádáte o formulář, který si samy vyplníte popřípadě ho vyplní prodavač a vy si pak můžete na letišti, hraničním přechodu popřípadě v Praze na pobočce Global Blue nechat vrátit daň, která je v Norsku velmi vysoká. Více informací zde.

Protože hlavním cílem bylo hlavně Norsko, Švédskem jsem se moc nezabývala. Vybrala jsem pár míst, ale o těch se budu rozepisovat u Švédska.

K místům, které jsem našla v Berlitz jsem přidala další, co jsem našla na spoustě stránek na internetu a dopadlo to nakonec tak, že byla celá mapa na Google MyMaps posetá červenými záchytnými body.

Jak už jsem zmiňovala, nepovedlo se mi najít ucelený článek o tom, co vše je v Norsku k vidění, a tak jsem po několika dnech hledání dospěla k následujícím místům:

>>> Honningsvåg - výchozí místo, z kterého se dále pokračuje na Nordkapp

>>> Narvik - Narvikfjellet - lanovka 656m – výhled na fjordy, vrcholky a Lofoty (100NOK)

>>> Lofoty - Moskenesoy - vrcholek který se dá slézt a pěkná příroda – město Å

>>> Bodø - výchozí bod k pěším výpravám do přírody

>>> Malström - víří se mezi sebou 2 fjordy, koná se to 4x za den

>>> Polární kruh

>>> NP Saltfjellet-Svartisen - druhý největší ledovec v Norsku

>>> Grønligrotta - nejnavštěvovanější a nejsnáze přístupná jeskyně

>>> Mo i Rana - v infocentru si člověk může vyzvednout parkovací kartu pro turisty do města zdarma

>>> hora Hatten - 1128m

>>> Sandersjøen - možnost zdolat 7 vrcholků v okolí (dimplom vám zašlou domů) - doptat se v turistické kanceláři

>>> Namsos - vyhlídka Bjørumsklumpen (neviděli jsme, vyhlídek bylo už moc)

>>> Bølabua - Bølarein - skalní rytiny, restaurace

>>> Trondheim

>>> NP Dovrefjell-Sunndalsfjella

>>> Trollvegen - Trolí stěna

>>> Geirangefjord

>>> vyhlídka Dalsnibba

>>> NP Jostedalsbreen

>>> Fjærland

>>> NP Jotunheimen

>>> Aurlandsfjord - rozhledna Stegastein

>>> vodopády Vøringsfossen

>>> NP Hardangervidda

>>> ledovec Folgefonna

>>> Trolltunga - Trolí jazyk

>>> Preikestolen - Kazatelna

>>> hora Kjerag

>>> Gaustatoppen

>>> Oslo

Všechna místa jsme samozřejmě nenavštívili. Ale je to taková menší inspirace, co hledat, pokud by nestačilo to, co budu popisovat já.

Trošku mě překvapilo, že ačkoli se v průvodci od Lonely Planet píše, že jsou v něm stovky tipů, jak ušetřit peníze, nepíše se v něm ani přibližně, že se na každém parkovišti u větší přírodní atrakce platí nehorázný peníze.

ZÁKLADNÍ INFORMACE O NORSKU

Oficiální název: Norské království Rozloha: 385 199 km² z toho pevnina 323 802 km² (59. na světě), z toho 6,0 % vodní plochy

Rozdělení: 290 komun, 21 regionů (na způsob našich krajů), z nichž dva mají formu vlastních samospráv: Skåne a Västra Götaland Státní zřízení: konstituční a dědičná monarchie Počet obyvatel: 4 847 000 (115. na světě, 2009) Hustota obyv.: 16/km2 Hlavní město: Oslo Členění: 19 krajů Jazyk: norština, na severu sámština Měna: norská koruna Nár. složení: 95,8% Norové, 1% jiní Skandinávci Náboženství: luteránské (87,9%)

FINANCE

• průměrná mzda v Norsku činí něco kolem 5600€ měsíčně (zdroj)

• my si sebou na předpokládaný měsíc cestování měnili 10 000 Kč (tedy necelých 3500 NOK)

• aktuální kurz (7/2016): 1 NOK = 2.89 Kč

NÁKUPY (zdroj)

• Norsko má poměrně málo velkých nákupních středisek tak, jak je známe my

• chybně jsme uvažovali, když jsme si mysleli, že obchody Coop budou v Norsku patřit k jedněm z těch levnějších, jako je tomu u nás v Česku - naopak, Coopy jsou jednimy z nejdražších obchodů, mezi ty levnější patří Kiwi a Rema1000

• ve všech obchodech se dá platit platebními kartami - Norové platí kartami i naprosto směšné částky, ovšem kdyby náhodou, měl by sebou mít člověk vždy alespoň nějakou hotovost

ALKOHOL - kromě piva se dají všechny alkoholické nápoje koupit jen ve specializovaných obchodech tzv. Vinmonopolet (a i u koupě piva po vás budou nejspíše chtít občanku) - i nákupy piva mají omezení - ve všední den se dá koupit jen do 20:00 a o víkendu jen do 18:00

CIGARETY - cigarety a tabák se dají zakoupit ve ve specializovaných obchodech tzv. Vinmonopolet a nebo na doptání se v některých obchodech, kde mají cigarety nevystavené, ovšem mají je schované za kasou; přibližná cena 200g tabáku vyšla na 250 NOK, tedy 722 Kč

KEMPOVÁNÍ, STANOVÁNÍ, NOCLEH

• stanovat se dá kdekoli po dobu 2 dnů, je však nutné dodržet vzdálenost 150m od obydlí, nebo se s obyvateli domluvit

• kempy jsou opravdu na každém rohu - některé nabízejí k pronájmu chatičky, jinde si můžete rozbalit stan a nebo se ubytovat v pevně zaparkovaném karavanu

• skoro v každém kempu jsou sprchy a když je kemp nějak dobře umístěn, dá se do sprch vlézt i na tajňáka :)

PRAVIDLA V NORSKU

• ryby se smějí chytat volně pouze v moři, na jezera a řeky je potřeba tzv. fiskeavgift - povolenka (někde to funguje dokonce tak, že je u jezera budka, ve které jsou povolenky s ceníkem a vy si samy povolenku vypíšete, do obálky hodíte kopii s odpovídající sumou a druhou část si encháte u sebe v případě, že by přišla kontrola) - max. povolené množství je 15kg

• zákon Jedermannspflicht: pravidlo nařizující nerušit, neničit a respektovat klid

• zákaz rozdělávání ohně na neveřejných ohništích (dají se v krámech zakoupit malé grily, na kterých jsme si vždy grilovali ryby a podle mě se do zákazu počítat nedají (cena asi kolem 20-30 NOK)

• je povolené chodit přes jakékoli neobdělávané přírodní oblasti

• v Norsku ani Švédsku nejsou přesně stanovené nařízené rychlosti a většinou se člověk musí řídit cedulemi (my jeli za celé 3 týdny nejrychleji 110km/h :D)

PŮLNOČNÍ SLUNCE

• je k vidění na sever od polárního kruhu v následujících časových obdobích:

North Cape (71 ° 2N) ................ od 14. května do 29. července

Hammerfest (70 ° 7N) ................ od 16. května do 27. července

Tromsø (67 ° 7N) ......................... od 20. května do 22. července

Narvik (68 ° 8N) .......................... od 25. května do 18. července

Bodø (67 ° 3N) ........................... od 4 června do 8. července

• předvečer noci svatojánské (23. června) se slaví po celé zemi prostřednictvím tisíce ohňů, které jsou zapalovány podél norských fjordů

• letní čas: GMT + 2 (konec března - konec října)

ZAJÍMAVOSTI

• 33 národních parků na pevnině a 7 na Špicberkách

• gå på tur = vyrazit na túru

• typické jídlo: uzený losos, sušená treska tørrfisk, salámy z losího a sobího masa, ostružinové marmelády, severská pálenka akevitt, pivo Mack

• většinu norských pěších tras udržuje Den Norske Turistforening (označené uměle navršenými kameny nebo červenými téčky)

Commenti


RECENT POSTS:
SEARCH BY TAGS:

© 2016 by Allyssa´s Ventures. Proudly created with Wix.com

  • YouTube - Black Circle
  • Instagram Black Round
  • Pinterest - Black Circle
bottom of page